Być jak Skibniewska. Projektantki, które zmieniły myślenie o mieście

Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę organizowaną w ramach kampanii „Ulice dla Kobiet” – tym razem bohaterkami spotkania będą projektantki, które zmieniły myślenie o mieście. 13 września 2018 roku, o godz. 19.00 spotykamy się w warszawskiej Tęczy od Kuchni.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie dla nas niezwykły życiorys prof. Haliny Skibniewskiej, pierwszej w historii Polski kobiety – wicemarszałkini Sejmu, wybitnej profesorki i projektantki. To dzięki jej staraniom powstały: Sady Żoliborskie, Sadyba-Fosy, czy osiedle Szwoleżerów na Mokotowie.

Porozmawiamy o:

  • pierwszej architektce Jadwidze Dobrzyńskiej,
  • zapomnianej już projektantce krajobrazu i zieleni Alinie Scholtzównej,
  • słynnej pisarce i dziennikarce – Jane Jacobs oraz innych kobietach, których działania miały znaczący wkład w budowanie naszego otoczenia.

W debacie wezmą udział:

Katarzyna Domagalska z KLUB SADY – klub miłośników architektury Sadów Żoliborskich,

Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który poświęcił profesor Skibniewskiej pracę naukową.

Debatę moderuje Anna Kotowska z Miasto Jest Nasze – Żoliborz.

Debatę, organizowaną w ramach projektu „Ulice dla Kobiet”, wpółfinansuje m.st. Warszawa. Partnerem debaty jest Tęcza od Kuchni.

 

Informacje o zaproszonych gościach:

Katarzyna Domagalska – historyczka sztuki, autorka Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza. Zajmuje się edukacją architektoniczną. Inicjatorka wprowadzenia do żoliborskich szkół podstawowych i licealnych programu edukacji architektoniczno-przestrzennej Izby Architektów RP „Kształtowanie Przestrzeni”. Szefowa i założycielka Fundacji Młodej Kultury Hopsiup Project, Klubu Sady – Klubu miłośników architektury Sadów Żoliborskich. Działa w Stowarzyszeniu Żoliborzan.

Tomasz Fudala – historyk i krytyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pracę magisterską poświęcił architekturze prof. Haliny Skibniewskiej, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy dużym projekcie wystawienniczo-badawczym „Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000”. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Projektowaniu wystaw poświęcona była jego pierwsza wystawa w 2010 roku pt. „Przestrzeń między nami”, opowiadająca o architektach – wystawiennikach m.in. Stanisławie Zameczniku. Autor artykułów w prasie i magazynach architektonicznych oraz artystycznych (m.in. „Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”) oraz w katalogach wystaw. Kurator festiwalu „Warszawa w Budowie” w latach 2009-2017. Od 2018 roku, w ramach pracy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, opiekuje się domem Hansenów w Szuminie.

Anna Kotowska – architektka, aktywistka miejska, koordynatorka koła Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze na Żoliborzu, autorka akcji społecznej ratowania modernistycznego stadionu „Ocalmy Marymont” i inicjatorka nadania nazwy skwerowi na Żoliborzu imienia prof. Haliny Skibniewskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziału Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiów magisterskich Faculté d’Architecture La Cambre w Brukseli oraz Ecole d’Architecture de Bretagne w Rennes.