Jak upamiętniać kobiety? Skwer, rondo, drzewo, ulice dla kobiet!

Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę organizowaną w ramach kampanii „Ulice dla Kobiet” poświęconą tematowi upamiętniania kobiet – 20 czerwca (środa), godz. 18.00 do Cafe PoWoli, ul. Smocza 3.

W jaki sposób upamiętniać kobiety zasłużone dla Polski, dla miasta, dla historii? W jaki sposób oddać im hołd za zasługi i przywrócić należne miejsce w historii? Pomniki, ulice, skwery, ronda – imienia kobiet – akcje „Ulice dla kobiet” trwają już w całej Polsce. Na świecie podobne kampanie zwracają także uwagę na inne formy upamiętnień: ogrody, drzewa, parki, pomniki dźwiękowe etc.

W Warszawie 14 kwietnia posadzono drzewo im. Stefanii Wilczyńskiej. Podczas debaty porozmawiamy z:

Katarzyną Przyborską z kolektywu Warszawa Czyta, która jest autorką akcji upamiętnienia Stefanii Wilczyńskiej;

Magdaleną Kicińską, autorką książki „Pani Stefa”, która opowie, dlaczego warto pamiętać i jak to robić.

Debatę moderuje Anna Czerwińska z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, która opowie także o kampaniach na świecie i w Polsce.

Zależałoby nam, żeby o możliwościach upamiętniania kobiet w miejskim nazewnictwie porozmawiać także z przedstawicielami władzy – Komisją ds. Nazewnictwa Miejskiego. Mamy nadzieję na ich obecność.

Stefa Wilczyńska ma już swoje drzewo w Warszawie, plac zabaw w Ramli w Izraelu, matronuje drużynie Harcerek z Gdańska (6. Gdańska Drużyna Harcerek „Zatoka” im. Stefanii Wilczyńskiej).

Czas na ulicę Pani Stefy!

Czas na Ulice dla Kobiet!:

Debatę, organizowaną w ramach projektu „Ulice dla Kobiet”, wpółfinansuje m.st. Warszawa. Partnerem debaty jest Cafe PoWoli.


 

Informacje o panelistkach:

Magdalena Kicińska – reporterka, pisarka, redaktorka prowadząca dział „Rzeczywistość” w miesięczniku „Pismo. Magazyn Opinii”.  Związana z „Dużym Formatem” – magazynem reporterskim „Gazety Wyborczej”. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Tygodniku Powszechnym, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” i kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej w 2013 roku, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej teksty znalazły się w kilku antologiach, m.in. Walka jest kobietą (2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (2015), Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Jest autorką książki Pani Stefa, poświęconej Stefanii Wilczyńskiej (2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – stypendium im. Stanisława Barańczaka dla młodego twórcy. Jest współautorką (wraz z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz’43. Losy oraz współredaktorką (wraz z Moniką Sznajderman) tomu Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad.

Katarzyna Przyborska – członkini kolektywu Warszawa Czyta, antropolożka kultury, redaktorka. Jej największym sukcesem jest książka Salon. Niezależni w „świetlicy” Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976–79 we współpracy z Martą Markowską, wyd. przez Ośrodek Karta, za którą otrzymała Nagroda Klio 2017 oraz parę dobrych projektów dla „Newsweek Historia”. Jest autorką poszukującą wydawcy książki dla dzieci i mamą.

Anna Czerwińska – działaczka na rzecz praw kobiet, współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER; absolwentka UMK – Instytutu Filozofii w Toruniu i Gender Studies przy ISNS UW. Współorganizatorka Manify i innych wydarzeń w ramach Porozumienia Kobiet 8 marca (2000–2006); specjalistka ds. informacji w Fundacji Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych – OŚKa w Warszawie, gdzie m.in. koordynowała program grantowy Fundusz dla Kobiet, bazę danych organizacji kobiecych w Polsce; ogólnopolską akcję „Bezpieczna Taksówka dla Kobiet”. W latach 2005–2012 pracowała w Fundacji Feminoteka, była wiceprezeską jej zarządu. W 2008 roku otworzyła Wirtualne Muzeum Historii Kobiet (feminoteka.pl/muzeum). Współredaktorka strony internetowej feminoteka.pl. Prowadziła zajęcia autorskie na temat ruchu kobiecego i historii kobiet na Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego, Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Gender Studies przy Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.